2011. március 31., csütörtök

Koritsunk....modjaval.

Mivel meg mindig nem vagyok ozvegy,es ugy tunik a beteg tuleli a fajdalmat,gondoltam irok egyet.

A koretekrol.Illetve , A Koretekrol.Nagybetusen.Mert igy illik.a koret fontos resze a vacsoranak,neha fontosabb,mint a foetel.
Miert is???

Mert altalaban a hus mindig keves.Az elore csomagoltban altalaban 5 szelet van,ami nekunk speciel nem eleg.En siman 3-at lenyomok,mint ferjem is,akkor is,ha sajttal megtoltom es kisutom vagy eppen tejszines martassal talalom.egyszoval,az egy csomag soha nem lenne eleg a koret nelkul.

Koret.Otthon altalaban krumpli.Fozve,vagy fozve es atforgatva zsirban,vagy vajban,vagy purenek,vagy sutve....krumpli.salata vagy zoldfele az ritka volt gyerekkoromban.

Itt olaszoknal tanultam meg,hogy a salata nem csak 20 %-os ecettel letezik...hanem letezik olivaolajjal es balzsamecettel elkeszitett salata is.Vagy a parolt zoldseg.Barmi finom parolva,es semeddig nem tart elkesziteni,ellenben egy krumplipucolas fel oraig tart...

Megveszem a zacskos mosott salatat,hozzaszeletelek paradicsomot,ha kis koktel,meg jobb,megsozom,balzsamecet es olivaolaj lottyenyes,es kesz.Harom perc az elkeszitesi ido.

Vagy.

Eloveszem a fagyasztobol a zoldbabot,keves olivaoljat felmelegitek,beleontok egy keves aprora vagott hagymat,megparolom,hozzaontom a zoldbabot ,par cikk paradicsomot,sozom,borsozom es keszre parolom.Hozza se kell nyulni,kb 15 perc alatt kesz van.Ha keves a zoldbab,hozzaadhatunk barmilyen mas fele zoldseget.Parolva minden finom,es a fagyasztott termekekbol hamar megvan.Ha te frissbol akarsz,csinald nyugodtan,en nem szeretek pucolgatni,ritkan vasarolok friss zoldfelet.Csak karfiolt es tarsait veszem frissen.

A parolt rizst is szeretjuk,szeretem kesziteni ,mert ugyanugy nem tart semeddig,kb 4 perc melo.Keves olajat hevitek,beleontok egy csesze rizst,kicsit megpiritom,majd raontok ket csesze forro vizet.Megszorom vegetaval,lefedem,es kislangon addig parolom,mig teljesen beszivja a vizet.tokeletes egymastol elkulonulo rizsszemeket kapunk.amugy barmit lehet beletenni,sonkatol kezdve a borsoig mindennel finom.Es nem krumpli.Es nem kell pucolni,es vegigkaromkodni a pucolast ,hogy milyen ocsmany krumplit vettem mar meginr.Mert a krumpli kivul mindig szep,isten tudja a belseje miert fekete mindig legalabb a fele zacskonak....na mindegy,hagyjuk,szoval sikerulhet mindenkinek gyors,finom es egeszseges koretet kesziteni a segitsegemmel.

Mert azert valljuk be az igazat,a tepsis krumpli az nagyon zsiros tud lenni....de neha az is jol esik....

Viszont,ha kovetitek a fent leirtakat,akkor azt a ferjet is dietara vehetitek,aki azt sem tudja,hogy epp dietan van.Sot,meg van gyozodve,hogy milyen kiados vacsorat kapott megint.

Mai vacsi alkalmaval kedves haziallat betegem kap egy kis adag fasirtot,melle jo sok paradicsomsalatat,parolt zoldbab es repa kevereket,es meg el is hiszi,hogy micsoda kiralyi vacsorat talalt ismet a jo feleseg.


Zitus...voltam es vagyok

Hamis Kuszkusz

Igazit tölem ne vàrjon senki.

De valami utànzatba màr ideje volt, hogy belevàgjak.

Ilyen névvel egy kaja a gyerkök közt csakis arathat.

A kuszkusz a franciàk negyedik kedvenc étele. Bàr otthon gondolom nem àll neki igazàbol senki az elkészitésének, tekintettel a konyha méretére vagy felszereltségére.

A részletekbe ne menjünk bele, a lényege végül is a buzadara és a ragu egyvelege, lealàbbis erösen leegyszerüsitve.

A kuszkusz eredetileg a szegények egytàlétele volt, amit a maradékbol, kamràbol megtalàlhato dolgokbol dobtak össze, ugy mint mondjuk a spanyolok a paëlla-t, de idövel dràgultak a hozzàvalok, nött a csalàd, és ma màr minden a jo kuszkusz, csak nem egyszerü és olcso kaja.

Az eredeti receptek nem tartalmaztak hust egyàltalàn, vegetàriànus ételek voltak. (A buzadara és a csicseriborso a gyomorban ugyanis olyan aminosavakra bomlanak, amelyekböl a szervezet amugy csak àllatokban megtalàlhato fehérjéket kombinàlhat.)

A szokàs a mai napig megkivànja, hogy egyetlen fajta husbol készitsük, az éttermek étlapjai azonban tojnak erre az aprosàgra és a husféléket elöszeretettel halmozzàk. Mi jàrjunk el sajàt elgondolàsunk szerint.

Ahàny hàz, annyi kuszkusz, tartja a közmondàs. Minden orszàgnak, népcsoportnak van sajàt jol bevàlt, féltveörzött és atombiztos receptje.

Az enyém Hamis lesz. Na nem azért, mert harap. Hanem mert gagyi, nem éppen igazi és erösen leegyszerüsitett. Az egy dolog, hogy nincsen hàromszintes bàdog kuszkusz fözö edényem, és nem is tervezem egy olyan beszerzését a közeljövöben. De ha lenne se àllnék neki a buzadara dörzsölésének kézzel.

Ha létezik Hamis Gulyàs, és még jonak is jo, miért ne létezhetne Hamis Kuszkusz, kérdem én.

Mivel a héten sikerült vennem négy szép szelet bàrànyt, ezért a kabil vonalon indultam el. De aztàn variàlhatjuk, ahogy jol esik, dobàlhatunk bele akàr egészen meredek dolgokat, az improvizàcio nevében, az egészböl a végére jo eséllyel ugyis valami ehetö finomsàg sül ki. Viszont elengedhetetlen, hogy legyen otthon megfelelö buzadarànk, az a bulgur tipusu, vagy különben fel kell kelni hajnalban és kézzel sodorni, amitöl sajnos elmegy az étvàgy.

Hamis Kabil Kuszkusz:

-bàrànyhus

-buzadara/kuszkusz/

-1 doboz csicseriborso, 1 doboz paradicsom konzerv

-zöldségek, rövid àtfogo névsorolvasàs kabil hozzàvalokra: hagyma, répa, burgonya, cukkini, karalàbé, mint legfontosabbak, de mehet a kelkàposzta, zöldbab, zellerszàr, tévépaprika is.

-olaj, so, bors, ras el hanout, paprika, kömény, fahéj, a teljesség igénye nélkül, hasznàljuk nyugodtan a fantàziànk.

Nos, akinek van arab génje, vagy csalàdtagja, hozzàtartozoja, az ne is olvassa. Magam részéröl két làbbal tiporlom a tradiciokat, ily modon kotyvasztva. Viszont a mosatlan edényeket teljesen a minimumra redukàlva, ami nem elkerülendö szempont.

Nagy làbasban olajon futtassuk meg a nagyobb hus szeleteket, forditsuk meg öket, és szorjuk rà a felapritott hagymàt, zellerszàrat, paprikàt, vagy amit ezekböl szàndékozunk, de ha lehet, ne a hagymàt hagyjuk ki. Szorjuk meg soval, borssal, örölt köménnyel, fahéjjal és ras el hanout-tal, vagy annak valami helyettesitöjével, ha nincs kéznél. (ras el hanout ITT mint làbjegyzet) Öntsünk alà vizet, hogy ellepje, és àlljunk neki a maradék zöldségek nagyobb darabokra vagdalàsàhoz, amig felforr mindez. Nem kell cicozni a zöldségekkel, nagyjàbol jo lesz az, dobjuk az egészet a fazékba a doboz leöblitett csicseriborsoval és a paradicsommal és befedve pàroljuk szépen jo egy oràt. Ha a bàràny többet kivàn, hàt többet is.

Az olyan zöldségeket, mint a zöldbab, vagy zöldborso a vége elött tiz perccel adjuk csak hozzà, legyünk türelemmel.

Ha megfött, kostoljuk meg és izesitsünk utàna, ha szügséges, tàlaljuk a hasznàlati utmutatàs alapjàn elkészitett kuszkusz-buzadaràval és csipös paprikakrémmel.

Soha, hangsulyozom soha, semmilyen körülmények közt ne tàlaljuk hozzàértö vendég szàmàra! Ne feledjük, hogy hamis!

Il Finocchio - avagy a buzigyökér rövid története


Finocchio.

Mi ez? Ha a szótártól kérdezed, nagy valószínűséggel azt vágja a fejedhez, hogy "édeskömény" vagy valami ilyesmit. És ha kicsit jártas vagy a zöldségek témakörben, akár még tudni is fogod, miről van szó. Ha viszont Olaszországba jössz, esti sétára indulsz, és elhaladsz egy erősen kivilágított " Il finocchio " feliratú night club előtt, kétszer gondold meg, hogy betérsz-e  édesköményt rendelni! A finocchio második jelentése ugyanis  buzi, homokos, meleg, homoszexuális férfi ...és még sorolhatnám.  ( mellesleg semmi bajom a velük, jómagam is a fijúkákat szerettem, amikor még nőnemű voltam). Játékos, nem bántó forma amúgy a "finocchio" magyarul nem is tudom, melyik kifejezéssel lehetne leginkább fordítani. Főzni nem tudó illetőként természetesen én a szó eme második értelmével ismerkedtem meg először, ez valamiért gyakrabban használatos, az édesköményért kevesen vannak úgy oda, hogy központi téma legyen. Így amikor egyszer magyar vendégeimnek készítettem, akik előzetes bejelentés nélkül, galádul hátba támadva nekem bökték a kérdést, mivel etetem őket, izgalmamban (mindig izgatott leszek a témától) rávágtam, hogy mégis mivel, buzigyökérrel! Persze nem is gyökér a "finocchio", első és második értelmében sem, hanem legfeljebb gumó, de a gyökér valahogy jobban hangzott, spontán jött, meg aztán időd sem hagytak eleget a gondolkozásra. Így a mai napig fennmaradt háztartásunkban a "Buzigyökér" fordítás. A családban mindenki csak így hívja, lányaim is tágranyílt szemekkel néznek rám, és még fujjolni is elfelejtenek, ( utálják a finocchiót minden nyelven és formában elkészítve) amikor megtévesztés végett a hivatalos nevén emlegetem.

Filmrészletem is van a témában az olaszul tanuló és a fincsi toszkán nyelvjárás iránt érdeklődők számára.


Ennyit bevezetésképpen. Tehát, megtanultuk, mi az a buzigyökér. Na de mit kezdjünk vele, ha ilyesmink van otthon? Nyílván ajndékba kaptuk, magyar ember józanul nem vesz se finocchiót, se édesköményt, se buzigyökeret a boltban. Több megoldást ismertetek, mert én mindig több megoldást ismertetek.
1. Ajándékozzuk tovább.
2. Kérdezzük meg Babi nénit, átvenné-e tőlünk jó áron. ( nem ajánlott, Babi néni nem vásárol pult alatt gyanús nevű és  -eredetű használt zöldségeket)
3. Főzzünk belőle valami finomat, vagy ízlés szarint valami rosszat.

Ha a 3. pont mellett teszed le voksodat, olvass tovább.

Belevalók:

Buzigyökér vagy tetszét szerint Édeskömény-gumó, személyenként kb. nagyjából, hozzávetőleg 1 db
Liszt, egészen pontosan néhány kanálnyi
só, pár csipet
bors, ha B. Anna született Gyula Papánénak hívnak ( vagyis fordítva)
sajt, lapka vagy valami lyukacsos szeletelt.
olaj

Elkészítés:

Fogjuk a gumóinkat, mossuk meg őket. Pingáljunk rájuk arcokat.

 Tisztítsuk meg őket. Én gyökerek és gumók esetében a radikális tisztogatás híve vagyok, úgy a kétharmadát a kukába dobom.


Tegyünk fel egy tálba sós vizet forrni. Ha lobogva forr, és ledobja magáról a fedőt, tegyük bele a meghámozott és kettévágott gumókat. Újraforrás utántól számítva főzzük 1o percig.
Vágjuk kisebb darabokra vagy szeletekre. (mindegy hogyan vagdaljuk, úgyis cikkeire esik). Hempergessük meg a gumórészleteket lisztben.


Egy tehetséges serpenyőben hevítsünk pár kanálnyi oliva- vagy más olajat. Dobáljuk rá a buzigyökereket. Süssük minden oldalon pirosasbarnára őket. Ha már szép a színük, halkítsuk le a tüzet, és terítsük be a  gumókat a sajtszeletekkel
ennyire kell pont odaégetni


Hús mellé remek kis körítés, vagy kenyérrel, esetleg krumplival tálalva könnyű zöldséges fogás.

ízlésesen tálaljunk!

2011. március 30., szerda

Dobálós keksz



Dobálós keksz, mert nagy bögre tejbe/teába/kávéba dobálva az igazi.



 ( Olaszországban Gocciole, ill. Gocciole tribù néven  ismert )



Ma találtam ezt a receptet, és mivel a vártnál lassabb ütemben hízza ki ruháit a család, gyorsan el is készítettem. Karácsony óta tervezzük a fogyókúrát, gondoltam, ez még belefér. Ha lúd, legyen kövér. Azt mondják, harminc kilót könnyebb leadni, mint hármat, úgyhogy belehúzunk: harminc kiló pluszig meg sem állunk! Azt meg majd gyerekjáték lesz leadni a jelenlegi 2-3-hoz képest. Már ha igaz a mondás.

De lássuk a belevalókat:

A kakaóshoz:

22o g liszt
3o g kakaó
fél mokkáskanál szódabikarbóna
1 tojás
9o g vaj
1oo g barnacukor (én fehéret használtam)
5o g csokoládécsepp (én táblás csokit aprítottam fel)
fél zacsi vaníliás cukor

Fehérhez:

25o g liszt
fél mokkáskanál szódabikarbóna
9o g vaj
1 tojás
1oo g barnacukor (én ehhez is fehéret használtam)
5o g csokicsepp ( vagy aprított csoki)
fél zacsi van.cukor

Elkészítés:

Ha készen kapható csokicseppeket használsz, az egészet gyorsan összegyúrod. ( úgy értem külön a kakaóst, külön a fehéret). Ha magad aprítod a csokit, és túl kis darabokra sikerült, akkor a végén dolgozd bele, különben teljesen szétolvad, a fehér nem fehér lesz csokidarabokkal, hanem barna, csokidarabok nélkül, a kakaós ellenben nem lesz ettől sem fehér, viszont a csokidarabok ebben is elolvadnak.
Tehát, ha attól tartasz, gyúrásnál szétolvadnak a csokidarabok, először a többi belevalót dolgozd össze. Ezután kézzel terítsd szét kissé a tésztát, dobálj rá egy kis csokit, kb. az egész harmadát, hajtogasd rá a tésztát, ismét lapítsd szét, megint csoki, amíg el nem fogy. Ha így teszel, egészban maradnak a csokidarabok. ( én a kakaósnál nem így jártam el, el is olvadt a csoki mire összeállt a tészta, így csalni voltam kénytelen: külön szúrkáltam a megformált cseppekbe csokidarabokat. Így a végére extracsokis lett.)

Zsírpapírral bélelt tepsibe tesszük a tetszőleges méretben és alakban megformált, vagy kiszúrt tésztát. 18o fokon, mérettől függően 1o-15 percig sütjük. ( a formázásnál vegyük figyelembe, hogy kicsit híznak és nőnek a sütik. Ha egészen piciket szeretnénk végeredményül, mogyorónyi golyókat fomázzunk. Én ennél nagyobbakat készítettem.)

...az illúzió végett utólag ragasztgattam csokit a tetejére...




Jó étvágyat és kellemes dobálózást kíván hozzá:

ÁghIcátok

Kóstolás utáni kiértékelés:

A barnát jó szívvel merem ajánlani, még hasonlít is ízre az eredtire. A fehérnek ellenben erősen lisztíze van. Talán nem ártott volna barnacukrot használnom? Ha vki mégis belevág, mindenképpen nádcukrot használjon, annak is a "nyers" változatást. ( ez az a sötétebb, nem kristályosított, enyhén karamellízű). Talán ez majd ellensúlyozza a lisztízt. Esetleg lehet bele kicsit több csokit is tenni.

2011. március 29., kedd

Égetett kolbász



Tegnap kolbászt égettem vacsorára. Madársalátával és papírnyúllal tálaltam. Kisebbik lányom aggódva szemlélte a fekete foltokat a vacsorán.
" Ez a fekete mi rajta? Mit tettél rá? "
" Semmit, csak odaégettem."
" Ja, akkor jó! "

ágh ica

2011. március 28., hétfő

Figyelem! Ágh Ica rózsaszín cukorbevonó receptje pocsék!

A fehér és a tejeskávészín hibátlan, de a rózsaszín elkészítésétől ezennel óva intek mindenkit!



Ma reggel kivettem Röfit a szekrényből, hogy egy új malacot csináljak belőle, de sajnos szomorúan konstatáltam, hogy iszonyúan törik, kemény és piszok randa. Szomorú voltam, ha nem is túl meglepett, hiszen saját ötlet szerint készült, így eleve 99 százalék volt rá az esély, hogy olyan is lesz. És olyan is lett. Azért bevontam vele a tortát, ha már elkezdtem, de ismét az elrettentő példányaim sora növekedett. Nem győztem virágokkal teleültetni, na nem mintha ez javíttott volna rajta, legfeljebb a repedéseket takarta diszkréten.


Ezekről a cuki repedésekről beszélek

...és ezekről


Ennyit a rózsaszínről. Soha nem titkoltam, hogy nem vagyok a tortaszínezés mestere. Meg úgy általában én és az színek hadilábon állunk.

színek és görbe hadilábak

...de én szóltam, ezek után tiszta lelkiismerettel megyek aludni.


U.I.
Ha te is olyan béna vagy, mint én, vegyél készen kapható, előre színezett tortabevonót (fondant). Én még nem próbáltam, és nem is fogom, mert maradok tiszteletttel fehér- és sablonrajongó.

ölel
Ostoba ÁghIcátok

Viva la ciccia! -( Éljen a husi! ) ...avagy La Bistecca alla Fiorentina

Ki mástól is származhat a fenti, mára szállóigévé vált felkiáltás, mint Olaszország legismertebb hentes-költő-mészárosától, a természetesen Toszkánában élő és tevékenykedő, méltán híres Dario Cecchinitől!
Ritka, ha nem egyedülálló, hogy valaki olyan áhítattal, olyan odaadással, szeretettel, olyan fennkölt stílusban képes beszélni egy darab húsról, annak minségéről, fajtájáról és származásáról, hogy még a legmegrögzöttebb vegetáriánusok is jó eséllyel kitérnek a hitükből! 
" To beef, or not to beef " Mondja Dario, valahányszor felszolgálja vendégeinek a "Bistecca alla Fiorentina"-t, ami tulajdonképpen a bífsztek firenzei megfelelője. Az igazi, a hamisítatlan firenzei marhabélszín csonttal felszerelt, legalább 3 ujjnyi magas, ( és itt nem holmi gasztromenyecske pálcikáiról, hanem jól megtermett hentesujjakról beszélünk!), és végül de elsősorban szigorúan rácson sül! Ha kedvet kaptál hozzá, a következőképpen járj el: 5 percig süsd az alját, fordítsd meg, újabb öt percig hagyd a rácson, majd állítsd az oldalára, számolj rá még öt percet, és készen is van! Kívül szépen bebarnul ilymódon, kirajzolódik a hús felszínén a grillrács minden csíkja, középen pedig élénk, rózsás színt kap.
Vigyázat: Tilos sütés előtt fűszerezni, olajozni, pácolni, marinálni! Amint leveszed a tűzről, nagyobb darabokra vágod, sót, olajat teszel mellé, ki-ki ízesítse saját belátása szerint.

" To beef or not to beef " ( by DarioCecchini)

N.B.

 Csak toszkán nyelvjárással felfegyverkezve lehet ilyen áhítattal beszélni egy darab húsról! Hiába, Dante, Boccaccio és a többiek szelleme örök és kipusztíthatatlan!


2011. március 27., vasárnap

Etelszinezok hasznalata

Kedves Agh Ica baratnom keresere megosztom a nagy titkot,hogy kell szinezni az etelszinezovel.Tobbfele allagu etelszinezot lehet,vagy nem lehet kapni.esetemben nem lehet.Itt a boltokban csak folyekonyat talaltam,amit a kovetkezokeppen hasznaltam fel.A viz mennyiseget csokkenteni kell a cukorfondan keszitesekor,joval kemenyebb allagu lesz,mint kene,de ha beletesszuk a szinezot,akkor egybol jol dolgozhato allagu lesz,sot....kifolyik az ember kezebol,ugyhogy gyurhat hozza meg porcukrot.Nagyon halvany szineket fogunk kapni,senki ne szamitson egy tuzpirosra,ugyis csak pofara esik....sot,inkabb egy sotetrozsaszint fogunk kapni.A kek eleg turheto vilagoskek lesz,a zoldet sarga es keke keveresevel kapjuk,ami amugy az a szin,ami legjobban elegedettsegemre adott okot.Lehet keverni,pacsmagolni,de eredmenyunk soha nem lesz tokeletes.
Ezek utan befektettem nem keves penzt a neten vasarlasba...zsele formaban vettem meg a szinezoket,amik joval jobb eredmenyt adnak...de a piros itt sem piros...azt hallottam,ahhoz a legjobb a por,ami utan kutakozom folyamatosan..remelem ratalalok,es jo lesz.Amugy a zsele allagau szinezobol sokfele arnyalatot tlaltam,a lilatol a fuxiaig van valasztek.eleg keves belole,jol dolgozhato,de mondom,a tokeletestol nagyon messze jarunk.....ellenben nagyon szivesen fogadom a kommenteket,segito szandekuakat is,hogyan tudunk szep szineket gyartani....vagy esetleg hol lehet jo minosegu szinezokhoz hozzajutni...
Addig is folytatom a gyurmazast,a kiserletezest,talan a legkozelebbi gyurmazasrol egy fotosorozatot is feldobok.Csak ilyenkor altalaban hozzaragadok mindenhez....

Bevonó tortákhoz és egyéb cukorságokhoz



Egyre több bejegyzésben, egyre több tortán szerepel a címben említett bevonó, és talán már unjátok, hogy a pontos leírása helyett visszaküldünk titeket egy ősrégi bejegyzéshez, hogy onnan keressétek ki az elkészítését.
Elérkezett az ideje, hogy külön posztot kapjon a téma. Én most itt a fehér, illetve a színezékmentes  világosbarna (tejeskávé szín) és rózsaszín receptjét ismertetem. Zitát pedig megkérem, avassa be az olvasókat a színezők használatába.

Fehér cukormáz


Belevalók:

45o g porcukor
5 g lapzselatin
3o ml víz
5o g méz

továbbá: egy robotgép ( ha nincs, a kacsóid is megteszik), egy kicsi lábos, egy keverőtál

A cukrot tedd egy nagyobb tálba. A zselatint és a vizet tedd a kis láboskádba, hagyd állni 1o percig. Ezután add hozzá a mézet, majd lassú tűzön addig melegítsd, amíg a zselatin el nem olvad. Rögtön öntsd a cukorra és robotgéppel keverd össze a cukorral, amíg nagyjából összeáll. Utána kézzel gyúrd szép simára. Ha szükséges, ha túlságosan ragad, adj hozzá még porcukrot. Végeredményül egy rugalmas, sima, nem túl ragacsos cukortésztát kell kapnod, amibe ha belenyomod az ujjad, szépen benne marad az ujjlenyomatod. Azonnal is felhasználható, de szobahőmérsékleten sokáig eltartható. Ez utóbbi esetben használat előtt a mikró alacsony hőfokozatán melegítsd fel kicsit. (pár mp. elegendő, különben túl lágy lesz! ) Egy átlagos méretű  torta bevonásához elegendő ez a mennyiség, ha komolyabb díszítést tervezel, javaslom, készíts dupla adagot.

Tejeskávé szín


A mennyiségek és az elkészítés nem változik, csak víz helyett azonos mennyiségű, jó erős feketekávét használj!

Az alap fehér bevonóból, a foltok kávésból készültek


Rózsaszín


Ehhez most képem is van!

Hozzávalók:

5oo- 55o g porcukor
20 ml víz
5 g zselatin
3o g méz
4o g sötétpiros szitán átszűrt lekvár ( simának kell lennie, mint egy szirup!) vagy piros szörp
porcukor

leszűrt lekvár

A zselatin a fent ismertetett módon beáztatjuk a vízbe. Utána hozzáadjuk a mézet és a leszűrt lekvárt.



Lassú tűzön felolvasztjuk a zselatint a vízben és a lekvárban, majd a már ismert módon a cukorra öntjük. Kikeverjük, simára gyúrjuk, ha kell, cukor  hozzáadásával. Akkor jó, amikor te is és a cukorlabda is úgy néztek ki, mint egy malac. ( röföghettek is) Én rendszerint hamarabb esem át a metamorfózison, mint a bevonóm, de ebben az esetben a sorrendnek nincs nagy jelentősége. 

Ha röfi, az a döfi!

Ha nem használod fel azonnal, csomagold röfit celofánba vagy hűtőzacskóba.

Szeretem a celofánt: erről is Dexter jut az eszembe...



...reméljük,  F.Pakone született Zita mihamarabb elárulja, hogyan kell bánni a színezőkkel!

Figyelem! A Rózsaszín bevonó piszok rossz! Időközben kipróbáltam!

Husveti torta Del-tirolbol...

Az elozo vendegbejegyzesre utalva talaltam ki ezt a cimet,mivel en a hegyekben rejtozkodom,mint Heidi....talan emiatt is a konyhaban elem ki az osszes banatomat...
Ugy gondoltam,mivel a dolgok nem mennek tul jol,keszitek egy husveti tortat,mint bemutato termeket,es akinek tetszik,az rendelhet majd...termeszetesen boldog lennek,ha csak 5-ot is rendelnenek,majd meglatjuk...ha meg rendelnek 10-et,akkor nem tudom mit csinalok,valoszinu ledobom magam az erkelyrol,hogy inkabb falljon fel a rotweiler aki az alattunk levo kertben lapul.
A torta egy egyszeru piskotabol keszult,a toltelek tejszinhab es nutella.A lapokat eloszor a flmelegitett nutellaval kentem meg,majd a felvert tejszinhabbal.Utana osszeallitottam a tortat,majd bekentem tejszinhabbal ugyszinten,es bevontam a szokasos cukorfondannal.Kislanyom segitsegevel keszitettuk a nyuszikat,a tojasokat es a viragokat.Ezert is nem tudtam folyamatosan fotozni,tulsagosan ra kellett figyelnem...
A vegeredmeny:







Vendégcikk a Hungarian Provence oldaláról

Apró csoda az olasz hegyek között / Small wonder between Italian mountains




Megjelent a Veranda január-februári száma. 


Szoktam írni ebbe a színvonalas magazinba, ráadásul még stílusba is vág. 

A mostani számban a sok szép ház mellett találtok még egy cikket: Apró csoda az olasz hegyek között címmel, tőlem. 


(A képekre kattintva, az  nagyobb méretben is megjelenik.)





2011. március 26., szombat

Hussal toltott padlizsan

mivel a csalad ketharmada alszik,en ,a maradek egyharmad meg eppen varom,hogy megsuljon a piskotam,gondoltam megterhellek titeket a tegnapi vacsorank receptjevel.
hozzavalok.
padlizsan(fejenket egy)
kb 400 gramm daralt hus
2 dl tej
szaraz kenyer
so,bors,vegeta
1 tojas

Eloszor is megmossuk ,kettebe vagjuk,majd kiuritjuk es megsozzuk a padlizsant,kb fel orat igy hagyjuk,a so elveszi a kesernyes izet.Ezutan kiontjuk a levet,amit a so termelt.




Amig a soval azik,addig elkeszitjuk a tolteleket.a szaraz kenyeret meglocsoljuk annyi tejjel,amennyit ugy vesz fel,hogy ne azzon,hozzaadjuk a tojast,a hust,a fuszereket,lehet tenni bele hagymat is es reszelt sajtot,minel tobb minden van benne annal finomabb lesz.






Jol osszedolgozzuk,majd megtoltjuk a padlizsanokat,keves olajjal meglocsoljuk es kb 45  percig 170 fokon sutjuk.az enyem kicsit elegett,mivbel kozben beteget is apoltam,hagyjuk.......
Talalhatjuk salataval,az illik hozza a legjobban.Mi tegnap piritos kenyerrel ettuk.



Termeszetesen minel tobb kenyeret adtok hozza,annal lazabb lesz a toltelek.
nekem maradt ki a toltelekbol,ezt is felhasznaltam a mai ebedhez.
Keves olajon 250 gramm paradicsomot (darabolt) vegetaval osszeparoltam,majd beledobaltam az apro husgombocokat amiket a toltelekbol keszitettem.Kb 1 ora fozes,es egy tokeletes tesztaszosz az eredmeny.Fuszerezni igazan nem szukseges,mivel a tolteleket fuszereztuk,izles szerint sozhatjuk egy kicsit.


Ötórai tea nagyszülőkkel és tejcsokiba mártott vaníliás kiflikkel




Anyukám a "templomi" barátnőjétől kapta eme remek és egyszerű receptet. Gyanítom, többek között ezért is jár olyan szorgalmasan a vasárnapi misékre: mindig tanul valami újat és finomat!

Vaníliás Kifli készítési módja:


 Belevalók:

45 dkg liszt
15 dkg vaníliás porcukor
25 dkg vaj vagy margarin (vajjal finomabb)
3 tojás sárgája

A mártogatáshoz:  

15 dkg tejcsokoládé

Készítés:

A belevalókat jól összegyúrjuk. Hűtőben kicsit pihentetjük. Amíg pihennek, mi is ledőlhetünk tévézni vagy obszcén szavakkal teletűzdelt, névtelen leveleket írogatni valamelyik miniszternek, esetleg a szomszédnak. Miután elkészültünk névtelen leveleinkkel, feladó és ujjlenyomatok nélkül bedobjuk a legközelebbi postaládába. Ha biztosra megyünk, húzzunk álarcot, a postákat kamerák figyelhetik! Mire hazaérünk, a tésztánk is készen áll a felhasználásra. Baracknyi darabokat csippentünk le belőle, kb. 7.9-8.1 mm vastag tésztagilisztákat sodrunk, melyeket kb. 7,3 centis rudakra darabolunk. Patkóformában, illetve tetszés szerint kiflialakban meghajlítjuk majd sütőpapírral ki- vagy nem bélelt tepsibe tesszük a pálcikákat. 18o-2oo fokon kb. 1o percig sütjük.

Amennyiben sodorgatás közben magánüzenetet olvasunk, melyben dobálós keksz* receptet keresnek kétségbeesve, alábbi képen látható, cseppalakú, csokis "rudakat" kapunk végeredményül, mielőtt még feleszmélnénk.





Ellenkező esetben csupasz kifliket húzhatunk ki a sütőből. A patkókat hagyjuk kihűlni, majd egyik végüket mártsuk olvasztott tejcsokoládéba.



Ha nincs csokoládénk, sebaj! Simán, porcukorral meghintve is finom teasütemény.

És ne feledd: Ahogy nincsen ötórai tea nagyszülők nélkül, úgy nincsen nagyszülő vaníliás kifli nélkül!
Fordítva sem rossz: Nincsen ötórai tea vaníliás kifli nélkül és nincsen vaníliás kifli nagyszülők nélkül!
És így tovább, tetszés szerint keverheted az alanyokat és egyéb nyelvtani alkatrészeket, minden esetben megdönthetetlen igazságot kapsz.


*dobálós keksz:  apró, csokidarabokat tartalmazó, tejbe dobálható olasz kekszféleség.